Automaty schodowe to praktyczne urządzenia elektryczne wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo za pomocą automatycznego sterowania oświetlenia na klatkach schodowych. W tym artykule przedstawiamy działanie automatów schodowych, ich funkcje oraz zastosowania, które sprawią, że Twoja instalacja elektryczna będzie funkcjonalna i energooszczędna.
Automat schodowy nazywamy też przekaźnikiem czasowym. Urządzenie elektryczne po otrzymaniu impulsu sterującego z przycisku zwiernego (dzwonkowego) włącza oświetlenie na określony czas. Potem samoczynnie je wyłącza. Zasada działania jest prosta.
Gdy naciskasz przycisk oświetlenia na klatce schodowej, do automatu schodowego trafia krótki impuls elektryczny. Automat schodowy aktywuje obwód oświetleniowy na zaprogramowany czas (najczęściej od 30 sekund do kilku minut). Po upływie ustawionego czasu, automat automatycznie rozłącza obwód, wyłączając światło.
Nowoczesne automaty schodowe są wyposażone w funkcję regulacji czasu świecenia. Dzięki niej można dostosować działanie urządzenia do indywidualnych potrzeb mieszkańców i długości klatki schodowej. Na rynku są dostępne modele analogowe z regulacją potencjometryczną oraz cyfrowe z precyzyjnym ustawieniem parametrów pracy.
Jednym z głównych problemów tradycyjnych automatów schodowych była możliwość ich zablokowania poprzez zaklinowanie przycisku dzwonkowego. W takiej sytuacji światło na klatce schodowej świeciło się nieprzerwanie. W konsekwencji marnowano energię elektryczną i płacono wysokie rachunki za prąd.
Nowoczesne automaty schodowe mają funkcję przeciwblokady, która rozwiązuje ten problem na kilka sposobów:
automatyczne rozpoznanie blokady - urządzenie wykrywa, gdy przycisk pozostaje wciśnięty przez dłuższy czas i ignoruje taki sygnał,
inteligentne odcięcie - po wykryciu blokady, automat wyłącza oświetlenie mimo ciągłego sygnału wejściowego,
pamięć stanu - w przypadku blokady jednego przycisku, pozostałe przyciski na klatce schodowej nadal działają prawidłowo.
Dzięki funkcji przeciwblokady automaty schodowe są bardziej niezawodne i energooszczędne. To przekłada się bezpośrednio na niższe koszty eksploatacji budynku.
Przemyślane oświetlenie schodowe zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Starannie zaprojektowany system oświetlenia schodowego powinien spełniać następujące warunki:
równomierne rozłożenie światła - każdy stopień powinien być dobrze widoczny, pozbawiony cieni, które powodują złudzenia optyczne,
odpowiednia intensywność - oświetlenie nie powinno być ani zbyt jasne (oślepiające), ani zbyt słabe,
natychmiastowe działanie - światło powinno zapalać się bez opóźnień po naciśnięciu przycisku,
stopniowe wygaszanie - niektóre nowoczesne automaty schodowe oferują funkcję powolnego wygaszania światła (dzięki temu osoba może bezpiecznie dotrzeć do celu).
W połączeniu z automatem schodowym można stosować różne rodzaje opraw oświetleniowych. Polecamy energooszczędne LED-y, które dodatkowo zmniejszają zużycie energii elektrycznej.
W większych budynkach oraz w rozbudowanych klatkach schodowych, standardowy automat schodowy jest niewystarczający. W takich przypadkach stosuje się kaskadowe sterowniki oświetlenia schodowego.
Kaskadowy sterownik oświetlenia schodowego to zaawansowany system, który sekwencyjnie załącza oświetlenie. Światło zapala się stopniowo, podążając za osobą wchodzącą po schodach. Co więcej, światło gaśnie stopniowo za osobą schodzącą po schodach. Osprzęt współpracuje z czujnikami ruchu. Automatycznie wykrywa obecność osób na klatce schodowej. Takie modele umożliwiają programowanie scenariuszy świetlnych. Można ustawić różne tryby działania w zależności od pory dnia lub innych warunków.
Kaskadowe sterowniki bardzo dobrze sprawdzają się w budynkach wielopiętrowych. W tym przypadku standardowe automaty schodowe nie zapewniają odpowiedniego komfortu użytkowania. Pozwalają one na znaczne oszczędności energii, ponieważ światło świeci tylko tam, gdzie jest potrzebne.
Automat schodowy to niewielkie, ale przydatne urządzenie. Poprawia komfort i bezpieczeństwo na klatkach schodowych. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, np. funkcje przeciwblokady lub możliwość regulacji czasu świecenia.
Uzupełnieniem instalacji oświetlenia schodowego może być włącznik zmierzchowy, taki jak F&F Automat zmierzchowy AZH-S 230 V. To urządzenie automatycznie steruje oświetleniem w zależności od naturalnego natężenia światła. Załącza je o zmierzchu i wyłącza o świcie. Włącznik zmierzchowy AZH-S z maksymalnym obciążeniem 16 A i montażem natynkowym jest wyposażony w zewnętrzną sondę o średnicy 10 mm. Należy ją umieścić w miejscu o stałym dostępie do światła dziennego.
Atutem tego urządzenia jest wbudowany układ opóźniający załączenie i wyłączenie oświetlenia. Skutecznie eliminuje wpływ zakłóceń, takich jak wyładowania atmosferyczne, na pracę automatu. Dzięki potencjometrowi użytkownik może łatwo dostosować porę załączenia oświetlenia. Obrót w stronę symbolu księżyca spowoduje późniejsze załączenie. Z kolei obrót w stronę symbolu słońca przyspieszy moment włączenia światła.
Połączenie automatu schodowego z włącznikiem zmierzchowym tworzy kompleksowy system oświetleniowy, który zwiększa komfort użytkowania. Z jego pomocą obniżysz koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej.
Masz pytania? Napisz do nas. Rozwiejmy Twoje wątpliwości.
Przeczytaj też:
Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?
Jakie bezpieczniki do domu?
Jak podłączyć bezpieczniki w skrzynce? Schemat