Wydawać by się mogło, że instalacja gniazdka elektrycznego nie jest trudną czynnością. Nic bardziej mylnego! Elektryka nie należy do łatwych dziedzin, a nie znając jej specyfiki, możesz uszkodzić całą instalację i zrobić sobie krzywdę! Zanim zabierzesz się do pracy, musisz zdecydować, czy podłączyć gniazdko szeregowo, czy równolegle. Kiedy warto wybrać podłączenie szeregowe i jak zamontować wówczas gniazdo? Przeczytaj, zanim wezwiesz fachowca!
Czynności, jakie musisz podjąć przy okazji montażu gniazdka elektrycznego, będą zależały w dużej mierze od tego, czy w Twoim domu są już puszki w ścianie, czy jeszcze ich nie ma. Niezależnie od tego, musisz wiedzieć, w jaki sposób pracować z tego typu akcesoriami. Wyposaż się także w podstawowe narzędzia. Należą do nich kombinerki, śrubokręt, próbnik i ołówek. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że jakiekolwiek prace związane z prądem i kablami powinny być bezpieczne! Dlatego też pierwszym krokiem jest całkowite odłączenie energii elektrycznej, np. poprzez wykręcenie bezpieczników – w nowych wystarczy ustawić je na opcję “off”. Jeśli pracujesz na instalacji z przygotowaną wcześniej puszką w ścianie, sprawdź za pomocą próbnika, czy na pewno nie ma w niej napięcia.
Istnieją dwie możliwości instalacji gniazdek elektrycznych w domu. Obie wymagają zachowania szczególnej ostrożności, czyli kroków, które opisaliśmy Ci wyżej! Zamontowanie gniazda do istniejącej już w ścianie puszki będzie zdecydowanie prostszą opcją. Jeśli nie masz takiej możliwości lub zdecydowałeś się na instalację gniazdek w miejscach, w których puszek jeszcze nie ma, będziesz musiał wykonać nieco trudniejsze zadanie. Najlepiej, jeśli do wykucia puszki i poprowadzenia kabli zatrudnisz fachowca!
Puszka, którą masz w ścianie, zawiera w sobie 3-żyłowe przewody. Każda ich część ma inny kolor i zupełnie inny charakter. Przewód fazowy zazwyczaj jest brązowy, niebieski, szary lub czarny. Kolejny jest przewodem ochronnym i występuje w odcieniu żółtym lub zielonym. Przewód neutralny niemal we wszystkich przypadkach będzie niebieski. Jeśli w Twojej puszcze znalazłeś wszystkie trzy przewody, to znaczy to, że zastosowano nowy system, znany jako TN-S. Oznacza to dla Ciebie, że montując gniazdo elektryczne, musisz kierować się przyjętym odgórnie schematem. W związku z tym podłącz przewód ochronny do bolca uziemiającego, który znajdziesz na górnym styku – poznasz go po oznaczeniu “PE”. Przewód fazowy podłącz zaś do złącza po lewej stronie gniazda – styk oznaczony jest literą “L”. Pozostaje Ci zatem podłączenie przewodu neutralnego do styku po prawej stronie – litera “N”. Co ważne, w nowszych typach gniazd przewód fazowy i neutralny mogą być podłączone wymiennie. Następnie wystarczy jedynie wsunąć i zamocować gniazdo do puszki. Gotowe!
W Twoim domu gniazdka mogą być połączone na trzy sposoby – równolegle, szeregowo i w typie mieszanym. To, jakiego połączenia potrzebujesz, zapewne określi elektryk po konsultacji z Tobą. Wybór właściwej metody koncentruje się w dużej mierze wokół Twoich potrzeb i finalnej ilości gniazd, które chcesz zamontować. Co więcej, musisz wziąć pod uwagę, że w tym aspekcie “więcej” wcale nie oznacza “lepiej” – zbyt duża ilość gniazd powoduje znaczne skrócenie żywotności całego okablowania!
Metodą równoległą najczęściej łączy się gniazda elektryczne w mieszkaniu. W swojej formie przypomina gwiazdę – z jednego obwodu odprowadzonych jest kilka skrzynek przyłączeniowych, z których następuje łączenie gniazd. Ten typ połączenia znajduje zastosowanie w instalacjach domowych ze względu na fakt, iż w przypadku awarii jednego z gniazd, pozostałe działają bez zarzutu. Jeżeli zaś zniszczeniu ulegnie kabel główny, wiadomo wówczas, gdzie szukać usterki, ponieważ awaria dosięgnie wszystkich punktów. Dodatkowo połączenie równoległe pozwala na swobodne korzystanie z gniazd wszelkiego rodzaju sprzętom – gniazda działają niezależnie od siebie, więc reszta nie będzie obciążona kosztem jednego punktu. Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba zużyć dość dużo kabli, by prawidłowo połączyć całą instalację.
Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na szeregowym łączeniu kilku gniazd, jedno obok drugiego. Nie ma w tym przypadku skrzynki przyłączeniowej, jak w wypadku połączenia równoległego – zamiast niej mocuje się rdzenie na stykach gniazd. Jako że wszystkie elementy są integralnymi częściami obwodu, takie połączenia nie wytrzymają napięcia płynącego z dość wymagających urządzeń, takich jak pralki, piekarniki elektryczne czy mikrofalówki. Jak podłączyć gniazdka elektryczne szeregowe, kierując się powyższymi zasadami?
Zgodnie z tym, co przekazaliśmy Ci w powyższych częściach, wiesz już, że puszki w ścianach mają 3-żyłowe przewody. By podłączyć gniazdka elektryczne szeregowe, należy wprowadzić wszystkie te przewody (czyli fazowy, neutralny i ochronny) do głównego gniazdka. Zazwyczaj w tych wypadkach stosuje się tzw. kostkę WAGO. Ma ona trzy złącza, z czego jedno będzie dojściem linii, drugie odpływem, a trzecie bezpośrednim złączem do gniazdka. Musisz wiedzieć, że można ich przesadnie obciążać! Dlatego też zaleca się, by w połączeniu szeregowym stosować maksymalnie cztery gniazda elektryczne.
Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest bezcenne. Dlatego też, jeśli czujesz, że wolisz nie igrać z elektryką, nie wahaj się poprosić o pomoc fachowca. Jeśli szukasz natomiast wysokiej klasy gniazd, to zajrzyj do oferty naszego sklepu – czeka w niej na Ciebie wiele możliwości!