Oczywiście wszystkie gniazdka elektryczne i włączniki światła są montowane już po rozprowadzeniu instalacji elektrycznej. Odbywa się to więc na etapie tzw. białego montażu. Zadanie to zlecić można elektrykowi, ale nie jest to w praktyce zbyt skomplikowane. Zatem jak podłączyć włącznik światła do puszki i samodzielnie zainstalować osprzęt elektryczny?
Na pewno na samym starcie trzeba odłączyć prąd. W przypadku starszych instalacji należy wykręcić bezpieczniki, a w nowych odłącza się zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe bądź różnicowo-prądowe. Dodatkowo wykonać można pomiar miernikiem lub próbnikiem napięcia, aby upewnić się, że prąd nie płynie. Bezpieczeństwo to w końcu podstawa.
Jeśli puszka znajduje się w ścianie, należy ustalić, który przewód jest ochronny, fazowy i neutralny. Do każdej puszki powinien być doprowadzony trzyżyłowy przewód zasilający. Brązowy, szary lub czarny to przewód gazowy, żółto-zielony ochronny, a niebieski neutralny. Jak podłączyć przewody w puszce elektrycznej? Przewód ochronny podłącza się do bolca uziemiającego, neutralny do złącza N po prawej stronie, a fazowy do złącza L po stronie lewej.
Czasem jednak do puszki doprowadzone są tylko dwa przewody - neutralny i fazowy. Jest to stary układ TN-C. Nowy układ z dodatkowym przewodem zasilającym to TN-S. W przypadku instalacji starego typu przewód neutralny wpina się w zacisk ochronny, a ten łączony jest z zaciskiem neutralnym przy pomocy mostka. Później gniazdko należy wsunąć do puszki, która montowana może być za pomocą pazurków lub wkrętów. Pozostaje jedynie przykręcić ramkę i front gniazdka.
W tej sytuacji najpierw trzeba w ścianie wykonać otwór pod puszkę oraz bruzdy przeznaczone na przewody elektryczne. Przebieg całej instalacji warto zaznaczyć sobie ołówkiem. Otwór dobrze jest wywiercić wiertarką, a potem wykonać linie przebiegu przewodów elektrycznych. Powinny mieć one szerokość i głębokość na poziomie około 1,5 cm. Co ciekawe, przewody można instalować pionowo i poziomo.
W przygotowanych bruzdach wywierca się otwory na uchwyty montażowe i je gruntuje. Potem pozostaje ustalenie długości przewodu elektrycznego. Koniec kabla rozcina się nożem, a z odkrytych żył ściąga końce instalacji na odcinku do 3 cm. Do puszki elektrycznej trzeba włożyć przewód i poprowadzić go w bruzdach, mocując do ściany uchwytami montażowymi. Drugi koniec kabla wystarczy zainstalować w gniazdku, z którego ma płynąć prąd. Na koniec bruzdy maskuje się gipsem. Jaka puszka elektryczna jest najlepszym wyborem? Na ogół stawia się na puszki o głębokości 60 mm. Jednak do wyboru są także modele 40 i 80 mm.
W tym przypadku należy zacząć od usunięcia izolacji z przewodów. Potem należy przewody elektryczne umieszczone w puszce wcisnąć do zacisków sprężynowych lub śrubowych. Przewód fazowy jest zazwyczaj szaty, brązowy lub czarny. Łączy się go ze stykiem L. Przewód neutralny niebieski łączony jest ze stykiem N. Z kolei przewód żółto-zielony, który w standardowych oprawach nie jest potrzebny, można po prostu zwinąć.
Włącznik światła należy bardzo ostrożnie umieścić w puszce i ustawić w pozycji poziomej. Potem pozostaje jedynie włączenie obwodu elektrycznego i sprawdzenie poprawności wykonanego połączenia. Gdy nie ma żadnych problemów, należy dokręcić śruby i założyć ramkę. Jak podłączyć podwójny włącznik światła do puszki elektrycznej? To także nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy bowiem do mechanizmu świecznikowego podłączyć przewód zasilający, przewód fazowy i dwa przewody fazowe do źródeł zasilania. Kabel neutralny łączony jest z kablem fazowym w puszce np. za pomocą złączki typu wago.
Wiele osób kwestia montażu włączników światła przeraża, bo nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia. Nie można jednak panikować. Podłączenie włącznika czy gniazdka do puszki nie wymaga posiadania uprawnień. Zająć się tym może każdy. Wystarczy odrobina dobrych chęci i ostrożności, aby zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.
Sam montaż włącznika światła jest bardzo prosty. Trzeba mieć jedynie podstawową wiedzę z zakresu elektryczności i przygotować sobie kilka prostych narzędzi. Cały proces nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Należy jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kluczowe jest zawsze odłączenie zasilania dochodzącego do danej instalacji. Zazwyczaj w tym celu wystarczy wyłączyć odpowiednie bezpieczniki w skrzynce bezpiecznikowej. Mimo to warto i tak sprawdzić próbnikiem, czy obwód na pewno został wyłączony. Dobrze jest też zapoznać się z instrukcją dołączona przez producenta gniazdka elektrycznego lub włącznika światła. Znaleźć tam można np. schematy podpięcia kabli.
Oczywiście, gdy mimo przeczytania instrukcji i zapoznania się z naszym poradnikiem czujesz, że nie sprostasz temu zadaniu, możesz skorzystać z usług doświadczonego elektryka. Koszt montażu jednego włącznika światła zazwyczaj oscyluje w okolicach 50-100 złotych w zależności od regionu Polski.