Gniazda elektryczne i włączniki są niezwykle ważnymi elementami każdej instalacji elektrycznej w naszych domach. Czasem jednak gniazda wymagają wymiany lub pojawiające się potrzeby zmuszają nas do zamontowania nowego osprzętu. Szukając akcesoriów, z pewnością natkniesz się na gniazdka z charakterystycznym bolcem i bez niego. Niektóre instalacje wymagają zastosowania tej drugiej grupy osprzętu, czyli tego bez uziemienia. Jak podłączyć gniazdko bez uziemienia? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Gniazdka z uziemieniem czy bez – jakie wybrać?

Wybór rodzaju gniazda elektrycznego uzależniony jest w dużej mierze od instalacji elektrycznej. Starsze instalacje nie będą dostosowane do zamontowania gniazd z uziemieniem, dlatego też wybranie modelu bez bolca bywa koniecznością. Drugim kryterium, które należy brać pod uwagę, jest fakt, że niektóre starsze urządzenia nie są wyposażone w kable z taką końcówką, która pozwalałaby na podłączenie ich do gniazda z bolcem.

Nie da się ukryć, że większość użytkowników wybierze gniazda z uziemieniem. Nowe instalacje są do tego przystosowane i jest to bezpieczne rozwiązanie. Nie stwarzamy zagrożenia dla innych, a dodatkowo nasz sprzęt jest również zabezpieczony. Z drugiej jednak strony nie oznacza to, że gniazda bez bolca są niebezpieczne – absolutnie nie. Trzeba jednak wiedzieć, których urządzeń lepiej do nich nie podłączać.

Gniazda z uziemieniem należy z całą pewnością zamontować w miejscach, w których planujesz podłączyć sprzęt wymagający większej mocy. Do tej grupy należą takie urządzenia, jak sprzęt AGD i RTV, komputery i elektronarzędzia. Oświetlenie oraz sprzęt wymagający mniejszej mocy to elementy, które mogą być podłączone do gniazdka bez bolca.

Jak podłączyć gniazdko bez uziemienia? Zacznij od podstaw

Wymiana lub montaż nowych gniazd nie wymaga zatrudnienia fachowca, o ile masz podstawowe pojęcie o elektryce. Na początek musisz pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju prace związane z prądem elektrycznym należy rozpocząć od wyłączenia zasilania. W nowszych instalacjach wystarczy jedynie udać się do tablicy rozdzielczej i przesunąć wskaźnik z “on” na “off”.

Jeśli jednak instalacja w Twoim domu jest starsza, bezpieczniki mogą wyglądać nieco inaczej. W tym przypadku musisz po prostu wykręcić odpowiedni. Po wykonaniu tej czynności należy jeszcze sprawdzić, czy prąd na pewno nie płynie. Możesz zrobić to bezpośrednio w gniazdku za pomocą próbnika.

Wymiana gniazda? Zdemontuj stary element

Jeśli tylko wymieniasz gniazda, to przed podłączeniem nowego musisz pozbyć się starego osprzętu. Jest on przymocowany za pomocą niewielkich śrubek mocujących. W pierwszym kroku należy zdjąć jego obudowę i wykręcić wkręty, które trzymają ją na puszcze. Środkowa część, czyli główna, wymaga odkręcenia kolejnych dwóch śrub. Dopiero wtedy masz dostęp do przewodów i możesz sprawdzić, w jaki sposób podłączone są przewody instalacyjne z gniazdem.

Nieco starsze gniazda mogą mieć kable przymocowane po bokach za pomocą dwóch niewielkich śrubek. Nowsze będą wyposażone w proste do zdjęcia, plastikowe zaciski.

Jak podłączyć gniazdo bez uziemienia?

Wymiana gniazda ze starego na nowe nie będzie skomplikowana. Nieco bardziej problematyczne może okazać się założenie gniazda w miejscu, w którym go dotąd nie było. Jeśli w miejscu tym znajduje się puszka – świetnie sobie poradzisz. Jeśli nie ma puszki, najlepiej będzie, jeśli wezwiesz elektryka.

Po zdjęciu starego gniazda masz doskonały wgląd w kable. W nowszych puszkach znajdziesz 3-żyłowe przewody, w różnych kolorach, jednak do takich instalacji należy zastosować gniazda z uziemieniem, czyli z bolcem.

Jak podłączyć gniazdo bez uziemienia, jeśli puszka jest już w ścianie? W przypadku nieco starszych instalacji schemat jest stosunkowo prosty. Zobaczysz jedynie dwa przewody – fazowy i neutralny. Oba przewody muszą być podłączone we właściwe miejsca. Gotowe!

Podłączanie gniazdek, zarówno z bolcem, jak i bez jest w gruncie rzeczy bardzo podobne. Różnica polega jedynie na ilości przewodów. W ten sam sposób montuje się też gniazdka podwójne.

Czy zerowanie gniazdka jest konieczne?

Starsze instalacje zawierają jedynie dwa przewody. W nowszych instalacja zawiera dodatkowy przewód ochronny. W niektórych przypadkach dozwolone jest zerowane gniazda, które ma zapewnić bezpieczeństwo domowników w przypadku zagrożenia. To proces polegający na połączeniu części przewodzących z przewodem ochronnym lub ochronno-neutralnym. Dzięki temu działaniu w razie awarii tak wykonana konstrukcja zwyczajnie odłączy zasilanie, co jest cennym zabezpieczeniem w przypadku groźnych sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten dozwolony jest w instalacjach, w których napięcie nie przekracza 500 V układu sieciowego TN. Do wykonania takiego zadania najlepiej jednak wezwać elektryka.

Jakie gniazda bez uziemienia wybrać?

Nowoczesne gniazda w niczym nie przypominają swoich starych odpowiedników. Obecnie wizualne aspekty mają wielkie znaczenie, a osprzęt instalacyjny stanowi ważną część designu wnętrza. Wybierając gniazdka, warto z pewnością zwrócić uwagę na takich producentów, jak Karlik czy Simon, którzy dopracowali swoje wyroby w każdym calu. Gniazda tych marek nie tylko spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa, ale także pozwalają na wybranie wariantu pasującego pod względem wizualnym. Obecne gniazda bez uziemienia są zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na zarysowania czy zniszczenie.

W instalacjach elektrycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego też, jeśli nie jesteś przekonany co do swoich umiejętności w zakresie montażu gniazd, poproś o pomoc fachowca. Jeśli szukasz designerskich i sprawdzonych gniazd bez uziemienia, koniecznie sprawdź, jakie propozycje mamy w ofercie naszego sklepu!