Gniazda elektryczne i włączniki są niezwykle ważnymi elementami każdej instalacji elektrycznej w naszych domach. Czasem jednak gniazda wymagają wymiany lub pojawiające się potrzeby zmuszają nas do zamontowania nowego osprzętu. Szukając akcesoriów, z pewnością natkniesz się na gniazdka z charakterystycznym bolcem i bez niego. Niektóre instalacje wymagają zastosowania tej drugiej grupy osprzętu, czyli tego bez uziemienia. Jak podłączyć gniazdko bez uziemienia? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.
Wybór rodzaju gniazda elektrycznego uzależniony jest w dużej mierze od instalacji elektrycznej. Starsze instalacje nie będą dostosowane do zamontowania gniazd z uziemieniem, dlatego też wybranie modelu bez bolca bywa koniecznością. Drugim kryterium, które należy brać pod uwagę, jest fakt, że niektóre starsze urządzenia nie są wyposażone w kable z taką końcówką, która pozwalałaby na podłączenie ich do gniazda z bolcem.
Nie da się ukryć, że większość użytkowników wybierze gniazda z uziemieniem. Nowe instalacje są do tego przystosowane i jest to bezpieczne rozwiązanie. Nie stwarzamy zagrożenia dla innych, a dodatkowo nasz sprzęt jest również zabezpieczony. Z drugiej jednak strony nie oznacza to, że gniazda bez bolca są niebezpieczne – absolutnie nie. Trzeba jednak wiedzieć, których urządzeń lepiej do nich nie podłączać.
Gniazda z uziemieniem należy z całą pewnością zamontować w miejscach, w których planujesz podłączyć sprzęt wymagający większej mocy. Do tej grupy należą takie urządzenia, jak sprzęt AGD i RTV, komputery i elektronarzędzia. Oświetlenie oraz sprzęt wymagający mniejszej mocy to elementy, które mogą być podłączone do gniazdka bez bolca.
Wymiana lub montaż nowych gniazd nie wymaga zatrudnienia fachowca, o ile masz podstawowe pojęcie o elektryce. Na początek musisz pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju prace związane z prądem elektrycznym należy rozpocząć od wyłączenia zasilania. W nowszych instalacjach wystarczy jedynie udać się do tablicy rozdzielczej i przesunąć wskaźnik z “on” na “off”.
Jeśli jednak instalacja w Twoim domu jest starsza, bezpieczniki mogą wyglądać nieco inaczej. W tym przypadku musisz po prostu wykręcić odpowiedni. Po wykonaniu tej czynności należy jeszcze sprawdzić, czy prąd na pewno nie płynie. Możesz zrobić to bezpośrednio w gniazdku za pomocą próbnika.
Jeśli tylko wymieniasz gniazda, to przed podłączeniem nowego musisz pozbyć się starego osprzętu. Jest on przymocowany za pomocą niewielkich śrubek mocujących. W pierwszym kroku należy zdjąć jego obudowę i wykręcić wkręty, które trzymają ją na puszcze. Środkowa część, czyli główna, wymaga odkręcenia kolejnych dwóch śrub. Dopiero wtedy masz dostęp do przewodów i możesz sprawdzić, w jaki sposób podłączone są przewody instalacyjne z gniazdem.
Nieco starsze gniazda mogą mieć kable przymocowane po bokach za pomocą dwóch niewielkich śrubek. Nowsze będą wyposażone w proste do zdjęcia, plastikowe zaciski.
Wymiana gniazda ze starego na nowe nie będzie skomplikowana. Nieco bardziej problematyczne może okazać się założenie gniazda w miejscu, w którym go dotąd nie było. Jeśli w miejscu tym znajduje się puszka – świetnie sobie poradzisz. Jeśli nie ma puszki, najlepiej będzie, jeśli wezwiesz elektryka.
Po zdjęciu starego gniazda masz doskonały wgląd w kable. W nowszych puszkach znajdziesz 3-żyłowe przewody, w różnych kolorach, jednak do takich instalacji należy zastosować gniazda z uziemieniem, czyli z bolcem.
Jak podłączyć gniazdo bez uziemienia, jeśli puszka jest już w ścianie? W przypadku nieco starszych instalacji schemat jest stosunkowo prosty. Zobaczysz jedynie dwa przewody – fazowy i neutralny. Oba przewody muszą być podłączone we właściwe miejsca. Gotowe!
Podłączanie gniazdek, zarówno z bolcem, jak i bez jest w gruncie rzeczy bardzo podobne. Różnica polega jedynie na ilości przewodów. W ten sam sposób montuje się też gniazdka podwójne.
Starsze instalacje zawierają jedynie dwa przewody. W nowszych instalacja zawiera dodatkowy przewód ochronny. W niektórych przypadkach dozwolone jest zerowane gniazda, które ma zapewnić bezpieczeństwo domowników w przypadku zagrożenia. To proces polegający na połączeniu części przewodzących z przewodem ochronnym lub ochronno-neutralnym. Dzięki temu działaniu w razie awarii tak wykonana konstrukcja zwyczajnie odłączy zasilanie, co jest cennym zabezpieczeniem w przypadku groźnych sytuacji. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten dozwolony jest w instalacjach, w których napięcie nie przekracza 500 V układu sieciowego TN. Do wykonania takiego zadania najlepiej jednak wezwać elektryka.
Nowoczesne gniazda w niczym nie przypominają swoich starych odpowiedników. Obecnie wizualne aspekty mają wielkie znaczenie, a osprzęt instalacyjny stanowi ważną część designu wnętrza. Wybierając gniazdka, warto z pewnością zwrócić uwagę na takich producentów, jak Karlik czy Simon, którzy dopracowali swoje wyroby w każdym calu. Gniazda tych marek nie tylko spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa, ale także pozwalają na wybranie wariantu pasującego pod względem wizualnym. Obecne gniazda bez uziemienia są zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na zarysowania czy zniszczenie.
W instalacjach elektrycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego też, jeśli nie jesteś przekonany co do swoich umiejętności w zakresie montażu gniazd, poproś o pomoc fachowca. Jeśli szukasz designerskich i sprawdzonych gniazd bez uziemienia, koniecznie sprawdź, jakie propozycje mamy w ofercie naszego sklepu!
Grafika: pixabay.com