Instalacja elektryczna w domu powinna być dopracowana w każdym calu, by zapewniać komfort codziennego użytkowania pomieszczeń. To szczególnie istotne w kluczowych miejscach, takich jak kuchnia. Ilość i sposób montażu osprzętu, takiego jak gniazda elektryczne, warunkuje jej funkcjonalność. Jak rozmieścić gniazdka w kuchni, by całość była użyteczna i przemyślana? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad.

Dlaczego rozmieszczenie gniazdek elektrycznych jest istotne?

Przemyślane rozwiązania w kuchni gwarantują jej funkcjonalność. Poświęcamy mnóstwo czasu i energii na jej aranżację, a dość często pozostawiamy przypadkowi rozkład gniazd. W kuchni spędzamy bardzo dużo czasu – to serce każdego domu. Prawidłowe rozmieszczenie gniazdek i innych elementów instalacji elektrycznej jest bardzo ważne, by wszyscy domownicy korzystali z tego pomieszczenia bez trudu i z przyjemnością. Dlaczego to kluczowe w kuchni? Powód jest bardzo prosty – mamy w niej najwięcej urządzeń, a niektóre z nich mają konkretne wymagania względem instalacji.

Planowanie instalacji – nie pomiń tego!

Największym błędem, jaki popełniamy przy planowaniu kuchni, jest to, że nie uwzględniamy w projekcie rozkładu gniazd, włączników i innych elementów ważnych z punktu widzenia instalacji elektrycznej. Powinno to zostać uwzględnione już na etapie wstępnego projektu domu, nawet na etapie jego budowy czy generalnego remontu. Instalacje rozprowadza się bowiem, gdy ściany nie są jeszcze otynkowane. Przyda się więc nieco wyobraźni, dzięki której możesz zaplanować, ile i jakie sprzęty będziesz mieć na wyposażeniu. Istotne pozostaje nawet rozmieszczenie niewielkich urządzeń AGD – wszystko po to, byś mógł korzystać z nich bez trudu. Jeśli zależy Ci więc na tym, żeby w ciągu pierwszych lat nie przeprowadzać kolejnego remontu związanego ze zmianami w instalacji elektrycznej, zadbaj o ten obszar możliwie jak najwcześniej.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu rozmieszczenia gniazdek?

Ogromne znaczenie dla prawidłowego działania instalacji elektrycznej ma ilość i rodzaj sprzętu, z jakiego będziesz korzystać w kuchni na co dzień. Dlaczego to ważne? Chodzi o liczbę obwodów elektrycznych. W kuchni obwodów powinno być co najmniej kilka, by instalacja nie była zbyt przeciążona. Ma to znaczenie, jeśli nie chcesz, by powstawały w niej groźne dla sprzętu i bezpieczeństwa domowników spięcia. Wbrew pozorom podłączenia do obwodów nie powinny być przypadkowe. Na jednym obwodzie można osadzić do pięciu gniazd elektrycznych. Świetnie sprawdzą się do zasilania drobnego sprzętu, takiego jak mikser czy czajnik elektryczny. Oddzielny obwód powinien być przeznaczony dla urządzeń o nieco większej mocy, czyli piekarnika i zmywarki. Dlatego właśnie plan rozmieszczenia sprzętu jest istotny dla planu instalacji elektrycznej.

Jak dużo powinno być gniazdek w kuchni?

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? By móc trafnie zamontować je na ścianach, należy najpierw sprecyzować, jak dużo powinno ich być. To jest jednak całkowicie zależne od ilości dużego sprzętu AGD, jaki ma się tam znaleźć. Do takiego sprzętu można zaliczyć z pewnością lodówkę, zmywarkę czy piekarnik. Nie zapomnij też o drobnym sprzęcie AGD!

Kluczem do sukcesu jest jednak zamontowanie nieco większej liczby gniazdek, niż wyliczyłeś za pierwszym podejściem – lepiej mieć ich więcej, niż za mało. Dobrym pomysłem jest zastosowanie gniazdek podwójnych – to znacznie ułatwi pogrupowanie osprzętu, a dodatkowo dobrze wpłynie na walory estetyczne całości.

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?

Najczęściej możemy spotkać kuchnie w zabudowie. W tym przypadku gniazda muszą być zainstalowane za szafkami, na wysokości około 30-50 cm nad podłogą. Sprzęt, taki jak zamrażarka czy niska lodówka, stojący swobodnie poza zabudową, powinien mieć dostęp do gniazd umieszczonych na wysokości około 1 m lub obok nich, około 30 cm nad podłogą. Planujesz wysoką lodówkę? Powinna być podłączona do gniazda zamontowanego na wysokości nieco ponad 2 m od podłogi.

Jak rozmieścić w kuchni gniazdka, do których nie będą podłączone sprzęty na stałe? Najprościej zamontować je nad blatem roboczym, przy którym najczęściej będziesz korzystać z drobnego sprzętu AGD. Zazwyczaj umieszcza się je około 20-30 cm nad blatem. Planujesz oświetlenie nad szafkami? Zainstaluj nad nimi gniazdo. Często podkreśla się nowoczesny charakter aranżacji zainstalowaniem osprzętu w blacie lub parapecie – to modne rozwiązanie praktykowane w domach.

Pamiętaj, że niektóre sprzęty mają nieco inne wymagania względem instalacji elektrycznej. Dobrym przykładem jest płyta indukcyjna, która wymaga zasilania prądem trójfazowym.

Jakie gniazda do kuchni warto wybrać?

Wyboru gniazd do kuchni nie należy pozostawiać przypadkowi. Wybierz wyłącznie modele z uziemieniem. Nie zaleca się montowania gniazd w pobliżu zlewu. Jeśli w Twojej kuchni jest to konieczne, postaw na elementy o stopniu IP44 z klapką, która zapobiega dostawaniu się wody do środka. Ważny jest też design! Obecnie rynek oferuje wiele ciekawych kolorów osprzętu, by jak najlepiej dopasować go do całej aranżacji.

Rozmieszczenie gniazd w kuchni musi być dopracowane. Pamiętaj, że istnieje duża szansa na to, że z takim rozkładem będziesz musiał żyć wiele lat! Zadbaj więc o funkcjonalność i ciekawy wygląd gniazd. Dopracowane i pasujące do każdej aranżacji gniazda elektryczne znajdziesz w ofercie naszego sklepu!