Nowoczesne wnętrze wymaga przemyślanych rozwiązań. Dlatego też trudno wyobrazić sobie dom bez domofonu. To niezwykle przydatny sprzęt informujący nas, kto czeka za drzwiami lub bramą wejściową. Jego zalety docenią szczególnie rodzice – w prosty sposób można dzięki niemu zniwelować ryzyko wpuszczenia przez dziecko obcego człowieka do domu. Pozostaje jedynie kwestia prawidłowego montażu. Jak podłączyć domofon? Dowiedz się, jak zrobić to właściwie.
Podstawowy domofon składa się z unifonu oraz kasety. Najczęściej ten pierwszy komponent, czyli słuchawka, znajduje się w domu, a kaseta – na zewnątrz. Wbrew pozorom podłączenie domofonu nie jest trudnym procesem, dlatego w większości przypadków nie będziesz potrzebować pomocy fachowca. Wystarczy się do tego jedynie dobrze przygotować. Przede wszystkim, podobnie jak podczas każdej pracy związanej z prądem elektrycznym, należy wyłączyć bezpiecznik główny. Przygotuj także niezbędne narzędzia, takie jak wiertarka, kołki rozporowe, wkrętak z izolacją i szczypce tnące. Powinieneś także wyposażyć się w przewód, który połączy części domofonu, a także płaszcz ochronny dla niego.
Kolejnym krokiem będzie właściwe wybranie miejsca montażu. Będzie to szczególnie istotne przy instalacji domofonu w domu jednorodzinnym. Kaseta, która znajdzie się przy bramie wjazdowej, musi być zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych, więc warto ją umieścić np. pod daszkiem. Podczas montażu kieruj się wskazówkami producenta, które znajdziesz w instrukcji obsługi wybranego przez siebie modelu.
Montaż domofonu w domu wolnostojącym jest stosunkowo prosty. Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych możesz skupić się na dalszych krokach. Będą one w dużej mierze uwarunkowane tym, czy wybrałeś domofon z kasetą bramofonową montowaną natynkowo, czy podtynkowo.
Jak podłączyć domofon? Montaż domofonu w domach jednorodzinnych powinieneś rozpocząć od przygotowania wykopu na długość od domu do bramy. W środku musi się znaleźć przewód. Kaseta natynkowa wymaga zastosowania kołków rozporowych, więc jest to prostsze rozwiązanie. Wariant podtynkowy natomiast wiąże się z bardziej zaawansowaną pracą. W tym przypadku zacznij od naniesienia wymiarów na powierzchnię, w której chcesz schować sprzęt. Następnie wykonaj dłutem otwór na kasetę, nie zapominając przy tym o zapewnieniu otworu na kabel. Kasetę możesz przymocować za pomocą zaprawy cementowej. Ostatnim krokiem będzie połączenie przewodu z kasetą. W domu musisz jedynie podłączyć słuchawkę i możesz to zrobić w ten sam sposób, w jaki zamontowałeś kasetę. Pamiętaj, że domofon musi mieć podłączenie do zasilania.
Sprawa z podłączeniem domofonu w bloku jest zdecydowanie trudniejsza. Główny problem to konieczność pracy w ramach wykończonego budynku, co skutkuje tym, że nie można zrobić całej instalacji od początku. Jeśli zamierzasz wykonać podłączenie samodzielnie, to wiąże się to z koniecznością poniesienia stosunkowo dużych wydatków i większego nakładu pracy. Montaż jest jeszcze bardziej skomplikowany, gdy należy wykonać połączenie kilku kaset domofonowych przy klatce i np. przy furtce. Połączenie ich ze słuchawkami w mieszkaniach, by wszystko działało w obie strony, wymaga najczęściej zastosowania tzw. komunikatora, który pozwala na stabilne połączenie z każdego unifonu.
Jak podłączyć domofon w bloku? Jest to zadanie wymagające fachowej wiedzy. Dlatego też najlepiej jest zatrudnić specjalistę, ponieważ system połączeń z wieloma mieszkaniami jest skomplikowany i bardzo łatwo o pomyłkę. Zatem lepiej nie ryzykować i zlecić pracę wykwalifikowanemu personelowi.
O ile jednym z głównych kryteriów wyboru domofonu jest jego strona wizualna, o tyle podziału można dokonać ze względu na liczbę żył. W taki sposób stajemy przed dylematem, który domofon sprawdzi się u nas najlepiej. Wyróżniamy domofony 2-przewodowe, 4-przewodowe i 6-przewodowe.
Uniwersalnym rozwiązaniem, które można wybrać do wszelkiego rodzaju budynków mieszkalnych, jest domofon 2-przewodowy. Mimo że już stosunkowo rzadko wybiera się te urządzenia, mają wiele zalet. Przede wszystkim na korzyść takiego domofonu przemawia niewielka liczba kabli i prosta instalacja. Jeden z przewodów biegnie od przycisku dzwonka w kasecie, drugi natomiast pełni funkcję masy. Doceniane są ze względu na fakt, że po podniesieniu słuchawki, aż do wywołania z kasety nic nie słychać, dzięki czemu linia nie jest blokowana. Zasadniczą wadą tego typu urządzenia jest to, że nie można przez nie rozmawiać z gościem.
Zdecydowanie bardziej funkcjonalnym typem domofonu jest sprzęt 4-żyłowy. Składa się on z czterech przewodów, z czego trzy odpowiedzialne są za masę, mikrofon i głośnik unifonu, a ostatni doprowadzony jest do dzwonka, za pomocą którego można wywołać pożądane mieszkanie. Ten właśnie przewód należy podłączyć osobno do każdego unifonu w budynku. Sama instalacja jest bardzo prosta. Dlatego też, mimo ograniczonych możliwości, tego typu domofony nadal są chętnie wykorzystywane.
Najczęściej wykorzystywanym typem domofonu jest wariant 6-żyłowy. Składa się on z sześciu przewodów, a każdy z nich realizuje inne zadanie: mikrofon, głośnik, masa, wywołanie oraz dwie linie elektrozaczepu. Elektrozaczep należy połączyć z unifonami i transformatorem szeregowo. Dlatego też ten rodzaj domofonu powinien zostać podłączony bardzo dokładnie, ponieważ każda pomyłka w przewodach może skutkować uszkodzeniami.
Jak widzisz, podłączenie domofonu nie jest trudną sprawą. Warto jednak podejść do sprawy rozsądnie i skomplikowane realizacje zlecić specjaliście. Jeśli szukasz niezawodnych domofonów, koniecznie sprawdź, jakie modele możesz znaleźć w naszej ofercie!