Urządzenia elektryczne są wszechobecne w każdym domu. Trudno wyobrazić sobie pomieszczenie bez łatwego dostępu do prądu. Kluczową kwestią przy urządzaniu mieszkania jest zatem prawidłowe rozmieszczenie gniazdek, by całość była funkcjonalna. Pamiętaj, że z instalacji elektrycznej będziesz korzystać latami, dlatego warto pochylić się nad tą kwestią z dużą troską. Na jakiej wysokości gniazdka będą spełniały swoje funkcje? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci w prawidłowej implementacji gniazd.

Dlaczego rozmieszczenie gniazd elektrycznych jest istotne?

Rozkład gniazd elektrycznych w mieszkaniu powinien być przemyślany już na etapie wstępnego projektu. Niezbędna będzie Ci zatem wyobraźnia, która podpowie, jakie sprzęty będziesz chciał uwzględnić. Kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością – swobodny dostęp do prądu jest istotny ze względu na komfort użytkowania. Jednak powinieneś pochylić się nad tą kwestią także dla zachowania bezpieczeństwa domowników, sprzętu i całej instalacji. Zbyt duże obciążenie może powodować awarie, a w konsekwencji – niebezpieczny dla wszystkich pożar.

Właśnie dlatego przy projektowaniu instalacji elektrycznej należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które pozwolą Ci na zaoszczędzenie czasu na późniejszych remontach i zmianach w aranżacji instalacji. Ważne zatem jest dopasowanie wysokości gniazdek elektrycznych i ich liczby, by zniwelować ryzyko przykrych konsekwencji przeciążeń, wynikających z użytkowania dużej ilości wymagającego sprzętu.

Na jakiej wysokości gniazdka w kuchni?

Z perspektywy instalacji elektrycznej kuchnia będzie pomieszczeniem, na którym powinieneś szczególnie skupić się przy planowaniu rozmieszczenia gniazdek elektrycznych. Z uwagi na ilość sprzętu i funkcjonalność całości, ich liczba powinna być największa względem całego mieszkania.

Z reguły urządzenia kuchenne są dość “ciężkie”, jeśli chodzi o pobór energii. W związku z tym w projekcie instalacji elektrycznej zaplanuj w kuchni obwody trójfazowe do podłączenia kuchenki czy lodówki. Pamiętaj, że przy tego rodzaju sprzęcie konieczne jest podłączenie urządzeń bezpośrednio do gniazda – przedłużacze są absolutnie niezalecane. Lżejszy sprzęt, taki jak zmywarka czy małe AGD, może być podłączony do obwodów jednofazowych.

Wybierając gniazda elektryczne, warto postawić na funkcjonalność, czyli wybrać podwójne lub nawet potrójne warianty. Szacuje się, że w standardowej kuchni powinno się znaleźć od 7 do 9 gniazd, by codzienne użytkowanie było komfortowe dla Ciebie i innych domowników. Na jakiej wysokości gniazdka elektryczne będą funkcjonalne? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które warto zastosować:

– gniazdko do lodówki powinno być zamontowane w przedziale 30 - 100 cm nad podłogą;

– gniazdko do zmywarki warto zainstalować około 30 - 50 cm nad płaszczyzną podłogi;

– drobny sprzęt AGD należy podłączać do gniazd montowanych na ścianie, nad poziomem szafek, czyli w przedziale 100 - 120 cm nad podłogą.

Postaraj się nie montować gniazda przy zlewie, przez wzgląd na bezpieczeństwo. Jeśli jednak Twoja aranżacja nie przewiduje innej możliwości, wybierz gniazda, które mają podwyższony stopień ochrony – powinny być oznaczone symbolem IP44. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu. Co więcej, bezpieczna odległość to około 60 cm od kranu.

Rozmieszczenie gniazd elektrycznych w łazience

Łazienka jest trudnym pomieszczeniem do aranżacji gniazdek elektrycznych. Wynika to z wyższego poziomu wilgoci i zagrożenia w postaci wody. Przy projektowaniu instalacji należy wziąć pod uwagę fakt, czy swoje miejsce znajdzie w niej pralka. Jeśli tak, to musisz pamiętać, że to sprzęt, który wymaga oddzielnego obwodu trójfazowego – pralka jest urządzeniem o zwiększonym poborze energii.

Twoja łazienka musi być funkcjonalna, dlatego zaplanuj w niej przynajmniej trzy gniazda, w tym jedno oddzielne na pralkę. Liczbę pozostałych gniazd określ, kierując się swoimi preferencjami odnośnie do mniejszego sprzętu, z którego będziesz na co dzień korzystać. Niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa całej instalacji i urządzeń jest wybranie właściwych gniazd, dlatego też do tego typu pomieszczeń wybiera się warianty oznaczone IP44. Na jakiej wysokości gniazdka w łazience będą funkcjonalne? Przyjmuje się, że najlepiej umieścić je nad szafkami, w przedziale 120 - 140 cm od podłogi. Pamiętaj także o zachowaniu obowiązkowych 60 cm odległości od źródeł wody.

Funkcjonalność instalacji elektrycznej w salonie i sypialni

Salon i sypialnia to pomieszczenia, w których spędzamy stosunkowo dużo czasu. Muszą być więc funkcjonalne pod względem rozkładu gniazdek elektrycznych. Zaleca się więc, by w salonie na każde 2 - 2,5 m montować przynajmniej jedno gniazdo. Dodatkowe powinny znaleźć się przy sprzęcie RTV i kanapie – dzięki temu bez problemu będziesz korzystać z podłączonego do ładowania smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Na jakiej wysokości gniazdka będą użyteczne? W dużej mierze zależy to od rodzaju i ilości sprzętu, jaki zamierzasz podłączyć. Optymalna wysokość to jednak 30 cm od podłogi. Wówczas okablowanie nie będzie się rzucało w oczy.

W sypialni możesz kierować się podobnymi regułami. Warto jednak zamontować dodatkowe gniazda przy łóżku, które sprawdzą się do podłączenia lampki lub nocnego ładowania telefonu. Te z kolei powinieneś zainstalować przynajmniej 30 cm nad stolikiem nocnym.

Zmiana aranżacji gniazd elektrycznych jest możliwa w każdej chwili, jednak wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia wymagających prac remontowych. Dlatego też warto przemyśleć ich rozkład wcześniej, by zapewnić sobie komfort użytkowania na długie lata. Jeśli jesteś na etapie planowania instalacji, to ciekawe propozycje gniazdek do każdego wnętrza znajdziesz w ofercie naszego sklepu!