Taśmy LED stały się niekwestionowanym hitem w zakresie oświetlania wnętrz – zarówno w domach, jak i w biurach oraz obiektach użyteczności publicznej. Mało kto jednak wie, w jaki sposób zabrać się za podłączanie tych elementów. Co ważne, proces ten jest naprawdę prosty i daje wiele ciekawych, aranżacyjnych możliwości. Jak podłączyć taśmy LED, by stworzyć z nich efektowną, a zarazem praktyczną oprawę? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by maksymalnie wykorzystać potencjał tego oświetlenia!

Rodzaje taśm LED na polskim rynku

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów taśm LED oraz kategorii, na jakie są one dzielone. Pierwszym kryterium jest bez wątpienia rozmiar. Taśma może mieć wymiary diody 3,5 x 2,8 mm. To urządzenie zasilane jest napięciem o wartości 20mA. Drugi popularny wymiar taśm LED to 5 x 5 mm.

Ważnym kryterium podziału diod jest także barwa światła, którą wydzielają. W dobrym sklepie z LED-ami znajdziesz taśmy, które emitują barwę jednokolorową oraz wielokolorową. To jednak nie koniec. W przypadku barwy białej następuje kolejny podział, tak by jak najmocniej wpasować się w Twoje gusta. Możesz więc kupić LED-y o barwie białej ciepłej, barwie białej neutralnej oraz barwie białej zimnej. Czym różnią się te rodzaje?

Różnice w barwie LED-ów

Barwa biała ciepła najbardziej przypomina żarówkę tradycyjną, którą z pewnością kojarzysz. Eksperci twierdzą, że jej odcień zdecydowanie najkorzystniej wpływa na możliwość odpoczynku i odprężenia. To właśnie ten LED powinien oświetlać wnętrze Twojej sypialni czy pokoju zabaw. Barwa biała neutralna to światło LED, które znasz z galerii handlowych, urzędów czy innych miejsc użyteczności publicznej. Światło to oddaje barwę naturalnego słońca. Badania naukowe wskazują, że właśnie dzięki jego zastosowaniu – na przykład w korporacjach – ludzie pracują efektywniej i bardziej energicznie. Barwa biała zimna to trzeci rodzaj strumienia, który jest najmniej przyjemny dla oka. Używany przede wszystkim w celu podświetlenia struktury rzeźby czy budynku. Lepiej nie wystawiaj swojego wzroku na jego długotrwałe działanie.

A może taśmy LED zmiennokolorowe?

Oczywiście światło białe nie jest jedynym rodzajem jednokolorowego strumienia, który znajdziesz w dobrych sklepach internetowych. Możesz zdecydować się również na odcienie czerwone czy niebieskie. Wszystko zależy od Twojego gustu i przeznaczenia danego oświetlenia. Taśmy LED zmiennokolorowe pozwalają, za pomocą pilota, zmieniać poszczególne kolory światła. To bardzo ciekawe rozwiązanie designerskie, jednak bardzo słabe jeśli idzie o oświetlanie jakiegokolwiek pomieszczenia. Z pewnością nie będziesz przy nich czytał czy wykonywał bardziej skomplikowanych czynności. Należą one raczej do elementów oświetlenia dekoracyjnego.

Czym kierować się przy wyborze taśm LED?

Montując taśmy LED, należy pamiętać o klasie szczelności tego urządzenia. W przypadku używania taśmy LED w domu, powinna być ona odporna na poziomie szczelności IP20. Jeśli jednak trzeba będzie montować urządzenie na zewnątrz, to musisz mieć produkt o szczelności na poziomie przynajmniej IP65.

Jak podłączyć taśmy LED?

W przypadku taśm LED 12V samo podłączanie jest niezwykle proste. Taka taśma potrzebuje jedynie zewnętrznego zasilacza, którego przewód będzie podłączony do odpowiedniego gniazdka. Oświetlenie LED RGBW, czyli to ze zmiennym światłem, to już inna para kaloszy. Z reguły wymaga ono bardziej skomplikowanych rozwiązań, czyli zasilacza ze sterownikiem. To daje możliwość uzyskania pożądanej barwy. Próba podłączenia taśmy LED RGB bez kontrolera jest niemożliwa. Dlatego wiele sklepów oferuje oddzielny zakup sterownika bądź kupno w zestawie.

Paski LED z klejem najłatwiejsze do podłączenia!

Najłatwiejsze do podłączenia są oczywiście paski LED z klejem. Umieszcza się je w profilu czy ścianie przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej. Wymaga to dokładnego wyczyszczenia powierzchni, aby mocowanie po prostu trzymało się wybranej powierzchni. Oczywiście nie zawsze można zastosować tego typu rozwiązanie. Może zdarzyć się sytuacja, w której będziesz chciał podłączyć LED-y do profilu. W tym wypadku zacznij od odtłuszczenia powierzchni. Kiedy już to zrobisz, podłącz taśmę LED do zasilacza. Najczęściej robi się to przy pomocy lutownicy. Pamiętaj, żeby lutować plusy do plusów a minusy do minusów. Lutownicy nie będziesz potrzebował w przypadku modelu modułowego. Wystarczy dokręcić przewody do transformatora.

Możesz użyć również wkrętów do taśm LED

Same profile z taśmą LED możesz zamocować za pomocą wkrętów. Niektórzy te rzeczy montują z wykorzystaniem uchwytów. Po zamocowaniu taśmy LED podłączasz instalację do prądu.

Jak widać, instalacja taśm LED nie należy do najtrudniejszych. Nie jest to montaż kominka z płaszczem wodnym dlatego, z pomocą doświadczonego sprzedawcy, można zrobić to zupełnie samemu. Jeśli marzy Ci się oprawa oświetleniowa z modnymi i bardzo efektownymi taśmami LED, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim zarówno same taśmy, jak i szeroki wybór akcesoriów, które ułatwią Ci ich podłączenie.