Taśmy LED, ze względu na swoją budowę, mają praktycznie nieograniczone zastosowania. Do tych najpopularniejszych należy oczywiście instalowanie ich na suficie podwieszanym. Taka oprawa wygląda naprawdę efektownie i wprowadza do wnętrza absolutnie wyjątkowy klimat. Jaką taśmę LED do sufitu podwieszanego wybrać, by stworzyć stylową aranżację wnętrza? Poznaj podpowiedzi, które ułatwią Ci dokonanie właściwego wyboru.

Dlaczego uwielbiamy taśmy LED na suficie?

LED-y na suficie podwieszanym dają wrażenie intymności oraz sprawiają, że możesz wyeksponować swój zapewne piękny i niebanalny sufit. Optycznie sprawiają, że jest on większy i pełniejszy. Poza tym taśmy LED są bardzo nastrojowe – znakomicie tworzą zatem odprężającą lub romantyczną atmosferę.

Taśmy LED a zasilanie

Wybierając odpowiednie taśmy LED do sufitu podwieszanego, musisz sprawdzić, do jakiego zasilania je podłączyć. Często są one podłączane pod zasilanie stałe 12V. Niektóre taśmy LED używają napięcia 24V. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie zasilanie musisz zapewnić danemu sprzętowi.

Jaka taśma LED do sufitu podwieszanego? Wybierz kolor

Pamiętaj, że zanim zaczniesz instalować taśmy LED, warto, byś wybrał odpowiedni kolor światła. Możesz zdecydować się na barwę białą ciepłą lub barwę białą neutralną. Możesz wybrać też światło o barwie białej zimnej. Taśmy LED zmiennokolorowe to z kolei rozwiązanie, które pozwala za pomocą pilota zmieniać poszczególne kolory światła w sposób bardzo płynny.

Zanim przystąpisz do montażu – zmierz powierzchnię!

Zanim przystąpisz do montażu LED-ów na suficie, musisz zmierzyć powierzchnię, by wiedzieć, jaka ilość metrów taśmy potrzebna będzie Ci do wykonania instalacji. Jeszcze przed montażem warto skupić się i zaplanować, gdzie umieścisz ewentualne zasilacze oraz sterowniki, jeśli będziesz ich potrzebował.

Szczelność taśmy LED do sufitu podwieszanego

Pamiętaj, że istnieją różne szczelności taśm LED. To dość ważne w sytuacji, gdy chcesz mieć podświetlany sufit w kuchni bądź w łazience. W dobrym sklepie internetowym uzyskasz informację, który rodzaj taśmy warto wybrać, by wytrzymał obciążenia związane przede wszystkim z parą wodną, dochodząca przecież aż do sufitu. Taśmy LED o bardzo małej szczelności nie wytrzymają długo. Taśmy LED IP00, które posiadają również oznaczenia Ip20 lub IP44 przeznaczone są tylko i wyłącznie do suchych wnętrz, takich jak salon czy sypialnia. IP63 czy IP65 to sprzęt przeznaczony do zastosowań w kuchni bądź łazience. Każda wyższa wartość będzie nadawała się na zewnątrz. Pamiętaj, że w wielu wypadkach taśma LED będzie wymagała zasilacza a także sterownika LED. W przypadku taśm wielokolorowych ważne będzie również posiadanie sterownika RGB.

Taśmy LED przyklejane na sufit

Jeżeli kupiłeś taśmy LED przyklejane, to większość pracy masz już za sobą. W takim przypadku należy przede wszystkim oczyścić powierzchnię, na którą pragniesz przykleić LED-y. Następnie zdejmujesz pasek, który zabezpiecza warstwę z klejem i… przyklejasz taśmę do sufitu. Gotowe!

A jak to się robi w lokalach?

Nie każdy sufit jest jednak taki sam. W przypadku lokali, takich jak dyskoteki bądź sale balowe, występuje sufit napinany. Sufit napinany jest takim rodzajem sufitu, który montuje się równolegle do właściwego poziomu sufitu. Z jednej strony obniża się wysokość pomieszczenia, z drugiej zaś można zamaskować stary i zazwyczaj nieładnie wyglądający sufit. W wypadku sufitu napinanego należy wykorzystać  profile specjalne, które możesz montować na suficie. Niewątpliwą zaletą tego typu konstrukcji jest fakt, iż można ją gipsować. LED-y w tej opcji wyglądają niesamowicie, choć wymaga to większej ilości pracy niż w wypadku samego przyklejania taśm LED do zwykłego sufitu podwieszanego.

A może taśmy LED na suficie samochodu?

W związku z tym, że taśmy LED mają nieograniczone zastosowanie możesz je zamontować nawet na podsufitce w Twoim samochodzie. To nie jest niewykonalne. Wystarczy kilka dziurek przeznaczonych dla wkrętów i… dokładne obejrzenie tutoriali na Youtube. Oczywiście podczas zakupów taśm LED do tego typu zadań warto zapytać się sprzedawcy, czy ma jakieś sugestie związane z takim montażem.

Jak widzisz, dopasowanie taśmy LED do sufitu podwieszanego wcale nie jest takie trudne. Jeśli marzy Ci się taka oprawa, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czekają na Ciebie efektowne taśmy i praktyczne akcesoria, które pomogą Ci zrealizować nawet najbardziej finezyjne projekty!