Tworzenie instalacji elektrycznej powinno zaczynać się od dobrego projektu i przemyślenia, jaki sprzęt, który będzie potrzebował energii, będziesz posiadać w domu. To ważne w kontekście pytania: ile gniazdek na jednym obwodzie? Poniżej zebraliśmy garść najważniejszych informacji, które pomogą Ci na nie odpowiedzieć.
Zgodnie z obecnie panującymi przepisami, instalacja elektryczna powinna być bezpieczna. Osoby, które podejmują się jej projektowania i instalacji, muszą robić wszystko, by była chroniona przed porażeniem elektrycznym, działaniem czynników atmosferycznych oraz powstaniem pożaru. Wszystkie wymogi dokładnie zostały określone w normie polskiej PN-EN 60079-14.
Okazuje się, że mało kto wie, ale instalację w domu należy sprawdzać regularnie co 5 lat. Taki jest wymóg prawny. Mało osób o tym w ogóle wie, dlatego też nie podejmuje się tego w ogóle. Choć nie ma to żadnych konsekwencji, to w przypadku wypadku czy pożaru, może w niekorzystnym świetle stawiać właściciela nieruchomości. Podczas kontroli co 5 lat wykwalifikowany elektryk sprawdza, w jakiej kondycji są kable oraz gniazdka.
Dokładne zasady, jakimi mają kierować się projektanci i instalatorzy przy zakładaniu gniazdek i innych elementów instalacji elektrycznej, wyznacza norma N SEPE 002. Warto pamiętać, że norma ta określa także zasady instalowania gniazdek w łazienkach – szczególnie w okolicy wanny i prysznica.
W przypadku instalacji domowej wykonuje się osobne obwody oświetleniowe i osobne obwody gniazdek. Jeśli chodzi o gniazdka, to należy stosować osobne obwody gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience oraz gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni.
Norma określa między innymi, jakimi kablami mają być wykonane dane obwody. W przypadku instalacji oświetleniowej będzie to miedziany kabel. Na jednym obwodzie może być 20 punktów oświetleniowych. Jako ciekawostkę można dodać, że w przypadku włączników w pokojach, to mają być one umieszczone na wysokości co najmniej 105 centymetrów. W przypadku łazienki włączniki powinny znajdować się na zewnątrz pomieszczenia.
Norma mówi także wiele o gniazdkach z prądem. One powinny być wykonane z drutu miedzianego. W Polsce spotkasz się z trzema typami jednofazowych gniazd wtykowych. Pierwszym jest typ C, w którym występuje gniazdko z dwoma otworami bez uziemienia. Dopuszczalne uziemienia to 6 A, 10A i 16A. Drugim rodzajem jest typ E występujący z jednym bolcem, będącym uziemieniem. Coraz rzadziej można spotkać gniazda Europlug, które od typu C różnią się przede wszystkim kształtem.
Odpowiadając na to pytanie, należy zawsze brać pod uwagę powierzchnię danego pomieszczenia. Bez sensu w małej łazience instalować 10 gniazdek, z których używane będzie maksymalnie jedno. Normy przewidują, iż na każdy odbiornik, którego moc przekracza 2 kW, a zalicza się do tego pralka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa czy nawet ogrzewacz wody, musisz wykonać osobne gniazdo. Według normy brzmi to w ten sposób, że odbiorniki o dużej mocy powinny mieć zasilanie z osobnych obwodów. Zgodnie z zaleceniami, gniazda wtyczkowe powinny tworzyć obwód pierścieniowy. W tym wypadku ich liczba nie powinna przekraczać dziesięciu. Pamiętaj, że gniazdka powinny być instalowane 30 centymetrów nad podłogą, jeśli mówimy o salonie czy innych pokojach. W przypadku kuchni norma podaje dokładnie 105 centymetrów nad ziemią. Dotyczy to także łazienki.
Jeśli jesteś na etapie planowania gniazdek, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów, które z pewnością przydadzą Ci się podczas wykonywania instalacji elektrycznej.